Sıradaki içerik:

PlayStation Plus Temmuz 2020 Oyun Listesi!

e
sv

Tropico 6 Çıkışını Yaptı!

avatar

Selman Kalender

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

 

TROPICO 6 ÇIKIŞINI YAPTI!

 

2001 yılında bir şehir yapma oyunu olarak ortaya çıkan Tropico, o zamana kadar ortaya çıkmış şehir yapma strateji oyunlarından farklıydı. Oyun yönetim biçiminizi şekillendirmemize de olanak sağlıyordu. O zamana kadar ortaya çıkmış şehir yapma oyunlarında böyle bir özellik bulunmuyordu ve doğal olarak oyun haberleri gündeminde çok konuşuldu.. İsterseniz bir diktatör, isterseniz özgürlük abidesi olabiliyordunuz. Bu özellik oyuncuların oldukça hoşuna gitti. Hatta Tropico‘nun isim yapmasını sağladı. Tropico, küçük bir adayı kontrol ettiğimiz, fakir insanların olduğu bir oyun olarak başlayıp, nükleer silahlara ev sahipliği ettiğimiz bir oyuna dönüşüyordu. Sağladığı özgürlük gerçekten güzeldi.

 

Ardından gelen ikinci oyun Tropico2: Paradise Island, beklentileri çoğunlukla karşılamış olsa da ilk oyun ile birbirine benziyor olmaları bazı hayranları hayal kırıklığına uğratmıştı. Oyunun yayımcılığını yapan Take-Two Interactive, ilk oyunun geliştirici stüdyosu olan PopTop Software ‘e oyunun yapımcılığını geri verdi. PopTop Software ‘da Tropico‘nun en iyi oyunlarından sayılan Tropico2: PirateCove oyununu 2003 yılında çıkarmıştı. Tropico2:Paradise Island ‘da hayal kırıklığına uğrayan oyuncular artık mutluydu. Tropico serisine istedikleri değişim gelmişti. Tropico2: PirateCove, adından da anlaşıldığı gibi bir korsan kasabası inşaa etmenize imkan sağlıyordu. Korsanlarla dolu bir şehri kontrol etmek, korsanları yönetmek oyuncuların kendisini iyi hissetmesine sebep olmuştu. İlginç olmuştu ama oyun gerçekten güzel ve farklıydı. Özeldi.

 

Aradan çok uzun zaman geçti. Tam 6 sene boyunca hiç Tropico oyunu geliştirilmedi. Tropico2: PirateCove oyununda geliştirme sürecinin içinde olan bir diğer stüdyo olan Feral Interactive, Tropico‘nun isim haklarını alıp, Haemimont Games adındaki stüdyoya üçüncü oyunu yaptırmıştı. Tropico3 şanslı bir oyundu. Uzun süredir hiçbir oyunu ortaya çıkmadığından insanlar yeni oyunu görmekten mutluluk duymuşlardı. 2 yıl sonra ise Tropico serisinin en iyi oyunu olduğu söylenen Tropico4 piyasaya çıkmıştı. Beklentileri çokça karşılayan oyun, bütün hayranlar tarafından beğeni almıştı. Bu oyun ile büyüyen beklentiyi, 2014 yılında çıkan beşinci oyun karşılayamadı. 5.  oyunun çıkışından sonra Tropico serisi yeniden sessizliğe gömüldü.

 

BEKLEYİŞ SONA ERDİ!

 

29 Mart 2019 tarihi ile beraber o bekleyiş ve sessizlik sona erdi. Tropico 6 dijital raflardaki yerini aldı ve satılmaya başlandı bile. Olumlu yorumlar ile çıkışını yapan oyun 99 TL etiketiyle Steam ‘de satışa sunulmuş durumda. Deneyimlediğim kadarı ile konuşmam gerekirse oyun olmuş sevgili dostlar. Tropico4 en iyi kalmaya devam edecek, ancak Tropico serisinin en iyi üçüncü oyunu, Tropico6 olacak gibi geliyor. Kesinlikle bizim tarafımızdan, şehir inşa etme oyunlarını seven, “ Ulan bir ülke kursam diktatör olsam” hayallerini güdüyorsanız buyurun size mis gibi Tropico6!

Oyunu satın almak için buraya tıklayın.

 

Bir önceki yazımız olan Sekiro Kısa Sürede Rekor Kırmaya Yaklaştı! başlıklı makalemizde Sekiro ve steam hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli