QUAKE 2 İnceleme | FPS' İN BABASI MISIN ? - Kolsuz Oyuncu

Sıradaki içerik:

Mafia: Definitive Edition’ dan Yeni Bir Fragman

e
sv

QUAKE 2 İnceleme | FPS’ İN BABASI MISIN ?

O y u n u n   A r t ı l a r ı   v e   E k s i l e r i   Ö z e t

FPS efsanesi

Harita, bölge, düşman ve bol silah çeşitliliği

Eğlenceli savaş mekanikleri

BFG 10K


Grafikler artık eski kalıyor

Basit bulmacalar

Çok az boss

Finali etkileyici değil

 • Oynama Süresi

  8-11 Saat
 • Platformlar

  PC,PS1
 • Oyun Türü

  Aksiyon
 • Puan

  87/100
avatar
Selman Kalender
0 arkadaş - 218 içerik
Takip Et

Başlıklar

1990‘ların sonuna doğru böyle 3 boyutlu oyunların yeni ortaya çıktığı zamanlarda, mübarek ID Software Doom yaptım Wolfenstein yaptım bir de Quake yapayım deyince sektörü havaya uçurdu. Bir de yetmedi gitti 3 boyutlu FPS yaptı. Quake 2 de işte 1997 Aralık ayında karşımıza çıktı. Ama ne çıkış! QUAKE 2 İnceleme’ ye başlayalım!

 

 

HİKAYE

Mars’ a benzemesine rağmen adı Stroggos olan bir gezegen içerisinde tehlikeli bir uzay ırkı yaşamakta. Strogg adı verilen bu ırk dünyayı ele geçirme ve kaynaklarını kullanma peşinde. Sıradan bir asker olan karakterimiz de bu Stroggos gezegeni üzerine gönderilen askerlerden bir tanesi. Görevleri dünyayı istila etmeye çalışan bu ırkı durdurmak. Sıradan asker dedim ama görevleri çok kritik.

Gezegene iniş sırasında mekiklerinde arıza çıkan askerler gezegenin çeşitli yerlerine dağılırlar. Herkesin düşüş podları bir yerlere savrulur. Bizim karakterimiz Bitterman ise inilmesi gereken yere en yakın iniş yapan askerdir. Üs ile iletişim içerisinde kalan tek asker o olduğu için artık sorumluluk çok daha büyüktür. Görev, artık Bitterman‘ in omuzlarındadır. Gezegendeki Büyük Silahı yok etmeli ve dünyayı istila edilmekten kurtarmalıdır.

 

Standart bir süper kahraman hikayesi gibi başlıyor ve hikayede pek fazla olay olmuyor. Quake ön planda bir senaryo olmasına rağmen daha çok lore üzerinden ilerleyen bir hikayeye sahip. Ancak hikaye neredeyse yukarıda anlattığım kadar.

 

 

OYNANIŞ

FPS’ in babası lakabını almasının en büyük sebebi çıktığı zaman ortalığı kasıp kavurmasıydı. O zaman tabii Half Life‘ ın doğumuna daha 2 yıl var. Piyasa bomboş. Hop! diye ID Software 3 boyutlu bir FPS oyunu çıkartıyor piyasaya.

Bugün alışık olduğumuz FPS kontrolleri ile karşımıza çıkan oyun silah, düşman ve mekan çeşitliliği 1997 oyunları ile mukayese edilemeyecek kadar yüksek bir kalitede. Quake 2, ikonik mekanları, ikonik ses efektleri ve hala günümüzde “Ulan ne silahtı beeee!” diye anılan önemli silahlara sahip. Bunlardan en önemlisi tabii ki BFG 10k. İlk olarak Doom oyununda ortaya çıkmış olabilir ama esas etkileyiciliğine Quake 2 ile beraber sahip oldu.

Toplamda 10 tane silaha sahipsiniz. Oyunda ilerlerken bunların hepsi teker teker karşınıza çıkıyor. Ancak harita ve mekan dizaynının önemi silahlara da etki ediyor. Çünkü gizli yerleri bularak bu silahların bir çoğuna erkenden ulaşabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse çoğu insan bilir Super Shotgun’ ı erkenden aldığımız yeri. İlk defa oynayan bir insanın bile bulma ihtimali yüksektir onu. Ama diğer bölgeler için aynısını söyleyemem maalesef. Ama silahların hepsini kullanması çok zevkli. Etrafta illaki mermileri bulunuyor zaten. Yağdır gelsin.

 

GRAFİK ve VESAİRE

1997′ de çıkan bir oyunda ne kadar grafik ararsanız o kadar grafik var. Çıktığı yılın muhtemelen en iyi gözüken oyunuydu. Özellikle silahların dokuları yılına göre çok güzel duruyor. Zaten 1997 yılında rakibi olan pek fazla oyun olmadığı için konu pekte tartışmaya açık değil.

Yapay zeka ile alakalı tek söyleyebileceğim şey fena olmadığı. Zaten öyle bir teknoloji yok ortalıkta. Yapay zekaya gerek de yok düşman gördüğü zaman ateş ediyor zaten. Başka bir işlevi yok yani.

 

SONUÇ

1997 yılının efsanesi değil oyun dünyasının efsanesi olarak hatırlanmaya devam edecek kesinlikle. Ama günümüze göre bakmak gerekiyor zira 1997 yılında değiliz. Yeterli uzunlukta ve çeşitlilik bakımından saçma FPS oyunlarına kafa tutar. Grafikleri canınızı sıkar ise HD modunu kurupta oynamayı deneyebilirsiniz. Bence hala çoğu FPS oyunundan daha kaliteli. QUAKE 2 İnceleme bu kadardı.

 

Kolsuz Oyuncu Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın!

Bir önceki yazımız olan Assassin's Creed 1 İnceleme | 2007 Yılında Nasıldı ? başlıklı makalemizde Assassin's Creed 1, Assassins Creed ve İnceleme hakkında bilgiler verilmektedir.