Sıradaki içerik:

PlayStation Plus Temmuz 2020 Oyun Listesi!

e
sv

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza !

avatar

Burak Yıldız

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza !

PS 5 konsolu ile gündemden bir türlü düşmeyen Sony şirketi, bu defa ise Avustralya’da aldığı ceza yüzünden zor durumda. Avustralya Federal Mahkemesi, Sony Europe ekibini hiç ummadığı sebeplerden dolayı cezalandırdı. Peki Sony niçin ceza aldı?

 

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza !

Avustralya ülkesinin Rekabet ve Tüketici Komisyonu, Sony şirketinin kullanıcıları tüketici hakları konusunda yanlış bir biçimde yönlendirdiğine karar verdi. Avustralya ülkesinin Federal Mahkemesi, Sony şirketine yanlış veya yanıltıcı beyanlarda bulunma ve müşterilere geri ödeme yapılmaması sebebiyle para cezası verdiğini açıkladı.

Mahkeme, Sony Europe’un dört müşteriye PlayStation Network üzerinden “hatalı” olarak tanımlanan oyunları satın aldıktan sonrasında ilgili süreç hakkında doğru olmayan bilgiler verdiğini tespit etti. Bilindiği üzere bu dava geçen yıl başlamıştı.

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza

En sonunda ise Sony, bu bahsi geçen dava için 3.5 milyon Avustralya doları ödeyecek. Bu miktar da 2.4 milyon Amerikan dolarına karşılık ediyor. Böylece Japon teknoloji şirketinin kendi müşterilerine yanlış bir öneri verdiği tescillendi.

Sony Europe, bu dört müşteriyi şöyleki bilgilendirdi: “Eğer bir oyun indirildiyse veya oyunun satın alınmasının üzerinden 14 gün geçtiyse iade hakkınızı kullanamazsınız.” Sonuç olarak Sony, bu cümle ile beraber Avustralya tüketici yasalarına aykırı bir halde davrandı.

PlayStation Konsolu Sayesinde Sony Firmasına Ceza

Bundan 6 yıl önce Valve da Sony benzer biçimde Avustralya Federal Mahkemesi tarafınca cezalandırılmıştı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı olan Rod Sims isimli kişi, bahsi geçen konu hakkında şunları söyledi:

“Kullanıcıların güvenlik anlaşması tarafından sağlanmış olan hakları herhangi bir oyunu indirdikten sonra sona ermez. Ayrıca bu haklar 14 gün geçtikten hemen sonrasında da geçerliliğini yitirmez ve herhangi bir oyun mağazası veya oyun geliştiricisi bu durum için keyfi bir son kullanma tarihi belirleyemez.”

“Oyunlarını veya almak istedikleri ürünleri dijital bir platformdan satın alan kullanıcılar, ürünlerini dışarıda bulunan bir mağazadan satın alıyormuş gibi bir işlem görürler ve böylece mağazadan satın alma işleminin sağlamış olduğu aynı haklara sahip olurlar.”

Youtube kanalımıza göz atmak için buraya tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Sony Şirketinden PlayStation 5 Tanıtımı İle İlgili Açıklama başlıklı makalemizde playstation 5, PlayStation 5 Tanıtım ve PS 5 hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli