PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 6 Kat Daha Hızlı - Kolsuz Oyuncu

Sıradaki içerik:

AMD Fortnite Oyununa Easter Egg Yerlestirdi

e
sv

PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 6 Kat Daha Hızlı

avatar

Onur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yılın sonlarına doğru çıkması planlanan Playstation 5’in donanım özellikleri dikkat çekici. Playstation 5 İşlemcisi önceki Playstation 4 Pro sürümünün işlemcisinden 6 kat daha hızlı olacak. Söylemesi bile heyecan verici.

 

Reddit üzerinde yapılan paylaşımdan sonra ortaya çıkan bilgilere göre PS5’in işlemcisi Zen 2,  Playstation 4 Pro’nun Jaguar işlemcisinden daha hızlı üstelik 6 kat. Yani daha çıkmadan donanımı üzerine o kadar çok haber yapıldı o kadar çok konuşuldu ki ufacık bir problemde çoğu kullanıcısının hayalleri suya düşecek.

Donanımsal özellikleri şaşırtacak derecede ilk çıktığından beri çokça konuşuluyor. Özellikle Türkiye de fiyatı çok pahalı olmasından dolayı ufak bir problem kullanıcıların ciddi derecede sinirlerini bozabilir. Yine Reddit üzerinde bu haber ile paylaşılan görselde iki konsolun işlemcileri arasındaki test sonuçları yer alıyor. Birde o test sonuçlarını paylaşalım.

 

Playstation 5 İşlemcisi Zen 2 ile Playstation 4 işlemcisi Jaguar  Farkı!

playstation-5-islemcisi-zen-2-hizi

 • PlayStation 4 Pro İşlemcisi Jaguar – 8Çekirdek  2.1 Ghz

Tek Çekirdek: 1400 Değer

Çift Çekirdek: 7684 Değer

 • PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 – 8 Çekirdek 2.1 Ghz – 8 İş parçacığı

Tek çekirdek: 3235 Değer

Çift Çekirdek 16340 Değer

 • PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 – 8 Çekirdek  2.1 Ghz – 16 İş parçacığı

Tek çekirdek: 3220 Değer

Çift çekirdek: 20793 Değer

 • PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 – 8 Çekirdek 3.0 Ghz – 16 İş parçacığı

Tek çekirdek: 4277 Değer

Çift çekirdek: 27960 Değer

 • PlayStation 5 İşlemcisi Zen 2 – 8 Çekirdek 3.5 Ghz – 16 İş parçacığı

Tek çekirdek: 4688

Çift çekirdek: 29993

 

Aradaki ciddi farklar kendini belli ediyor. Yani iyi olmasını bekliyorduk ancak bu kadar ciddi derecede fark olması çok daha heyecanlandırıyor. Bilmiyorum ne kadar çok PlayStation 5 görürüz ama gördüğümüz zaman aklımızın kalacağı kesin.

 

Test tablosuna baktığımızda PlayStation 5 Zen 2 işlemcisinin 2.1 Ghz 8 çekirdek olduğu yerde aldığı değer aynı konumda Jaguar ile bile neredeyse 2 kat daha hızlı. Tabi Zen 2’nin işlemcisinin tam performanslı güç testine baktığımız bu fark 6 kat daha fazla olduğu belli oluyor.

Oyun konsollarının bu derece gelişmesi oyun üreticilerinin de işlerine geliyor. Üreticiler böyle donanımlı konsollara artık çok daha kaliteli ve gelişmiş motorlara sahip oyunlar çıkartabilecekler. Tabi bu olaya yine en çok sevinen oyuncular olacak.

 

Şimdiden PlayStation 5’in sağladığı oyunların fragmanlarını gördükçe heyecanımız artıyor. Umuyorum çok daha güzel sonuçlar alırız ve çok daha güzel gelişmelere şahit oluruz. Bizi Kolsuz Oyuncu youtube kanalı üzerinden takip etmeyi unutmayın.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Rocket League'den Müjde! Rocket League Ücretsiz! başlıklı makalemizde Rocket League. hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli