Sıradaki içerik:

PlayStation Plus Temmuz 2020 Oyun Listesi!

e
sv

NVIDIA Geforce Now Nedir ?

avatar

Onur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geforce Now Nedir? Nasıl kullanılır? Son zamanlarda gündeme gelmiş ve merak edilen iki soruyu sizler için cevaplandıracağız. Nvidia şaşırtmadı değil. Biz Stadia’yı beklerken. Nvidia atak yaptı.

Stadia için bir video yapmıştık. Stadia da Geforce Now gibi çalışan bir sistem. Tabi biz bunu Türkiye de test edemedik. Yine de o videoyu izlemek için buraya tıklayın.

 

GEFORCE NOW Nedir?

Geforce Now, Nvidia’nın geliştirmiş olduğu bir bulut tabanlı oyun oynayabileceğiniz sunuculardır. Oyun oynamak için ihtiyacınız olan tek şey güçlü bir internet bağlantısı. Bu noktada ise Geforce Now, sizden donanım ihtiyacınızı alıyor ve kendileri karşılıyor.

Geforce Now sunucularına erişim sağlanıyor ancak oyunlarınızı oraya indiriyor ve oynuyorsunuz. Sistemin çalışma mantığından bahsedelim. Geforce Now uygulamasını masaüstünüze indiriyorsunuz. Tabi burada bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim. Yalnızca bilgisayarda değil telefonlarda da kullanabiliyorsunuz.

Uygulamaya Nvidia internet sitesi üzerinden açtığınız hesabınız ile giriş yapıyorsunuz. Oynamak istediğiniz oyunu seçiyorsunuz. Önce Geforce Now kütüphanenize indiriyorsunuz. Daha sonra Oyna diyerek oyuna girmeye başlıyorsunuz.

 

Geforce Now ile Nasıl Oynuyoruz?

Bu yukarıda gördüğünüz Geforce Paneli. Her şeyi bu panel üzerinden yapıyorsunuz. Kısacası yeni oyun uygulamanız diyebiliriz. Tabi bu bilgisayarınızda yüklü değil. Gelin neler yapmanız gerekiyor onlardan bahsedelim.

Tabi oyunu önce Geforce Now sunucularına indirmeniz gerekiyor. Örneğin oyun Steam kütüphanenizde var. Geforce Now üzerinden Steam hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Ardından oyunu indirmeye başlıyorsunuz. Burada endişe etmenize hiç gerek yok. Aşağıdaki örnek fotoğraf Witcher 3 oyununu indirirken aldığımız ekran görüntüsüne aittir.

Gördüğünüz gibi saniyede 63MB indirmelere çıkıyor. Bu indirme hızıyla biz Witcher 3‘ü yaklaşık 3-4 dakikada indirdik. Bu çok hızlı indirmenin ardından oyuna giriyoruz. Sunucular çok sağlam donanımlara sahip. Bu sayede Ultra ayarlarda çok rahat oynayabiliyorsunuz.

 

Yalnız içeriğin başında da bahsettiğimiz gibi sunucuları ne kadar iyi olursa olsun sizin bu esnada çok hızlı internet bağlantısına ihtiyacınız var. İnternet hızınızın yüksek olması, ping sürenizin ile düşük olması gerekiyor. Bunun aksi bir durumda bizim gibi piksel piksel oynamak zorunda kalıyorsunuz.

 

Geforce Now Paketleri

İki adet paketi bulunuyor. Free olan ücretsiz 1 saat deneyebileceğiniz paketi. Ücretli olan kısım ise aylık 5.49 Euro ücreti ile founders paketi. Bu bahsetmiş olduğumuz paket sayesinde hiç sıra beklemeden sunuculara giriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca bu sunucularda RTX teknolojisi de aktif edebiliyorsunuz. Üstelik bu paket sayesinde 3 ay ücretsiz kullanarak başlayabiliyorsunuz. Ücretsiz olan pakette oyunlara giriş yaparken sıra beklemeniz gerekirken (ki bu sıralar 300-400 kişi oluyor) ücretli olanda beklemeniz gerekmiyor.

 

Yine de böyle bir teknolojiyi öyle veya böyle Türkiye de test etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnternet bağlantınız iyi olduğu sürece, kötü dediğiniz bilgisayarlar da hatta telefonlarda bile bugün bilgisayarları zorlayacak oyunları oynayabilirsiniz.

 

Kesinlikle oyun dünyası açısından çok güzel ve farklı bir ilerleme olduğu aşikar. Umarım Türkiye de internet alt yapısı gelişir ve bu tarz teknolojileri daha fazla kullanabiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Warcraft III: Reforged Nalları Dikti! başlıklı makalemizde Reforged ve warcraft 3 hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Fatih5 ay önce
 • Yapmış olduğunuz bilgilendirme için çok teşekkür ederim.İyi ki varsın Kolsuz oyuncu

 • Fatih5 ay önce
 • Kardeşim açıklama için çok teşekkür ederim.Mobil de hata veriyor onun da bi açıklamasını yapar mısın ?

  • Onur5 ay önce
  • Merhaba,
   Aynı sorunu bizde yaşıyoruz. Herhangi bir çözüm bulamadık. Bulduğumuz zaman sorun hakkında bir içerik yazarız. Yorumun için teşekkürler.