Kuantum Bilgisayar nedir? Bit nedir?

 

 

 

Biz oyuncular olarak bilgisayarımıza çok dikkat eder ve hızlı olmalarına önem veririz. Şimdi ise oyun haberleri bakımından çok değerli ama oyuncular tarafından pek bilinmeyen bir bilgisayardan bahsedeceğiz, kuantum bilgisayar türünden. Bunlardan bahsetmeden önce kendi kullandığımız bilgisayarları bir tanımamız lazım. Biz oyuncuların kullandığı veya herhangi bir sistemin kullandığı bitler ”0 ve 1” arasında dır. Quantum bilgisayarın bitleri daha farklı çalışır biz bunlara ”kuantum bit” deriz. Şimdi sizlerle bunları bir kaç başlıkta inceleyelim.

 

 

Bit Nedir ?

Bit bir bilgisayarın en küçük bilgi birikimidir. Bit  0 veya 1 olarak işlem sergilerler bunlara 0 dan ziyade yok 1 den ziyade var anlamlarını taşıyor diye biliriz. Bilgisayar en temelinden bu sorulara dayalı olarak çalışır.

 

 

Byte Nedir ?

Bilgisayarımızdaki 1 byte 8 bite eşittir. Buda demek oluyor ki 1 byte elde etmek için 8 tane var veya yok olarak işleme geçilmiş bitlerin bir araya gelmesi gerekmekte. Bundan sonraki kısımları daha rahat anlıya bileceğinize ve Quantum bilgisayarın gücünü fark edeceğinize eminim.

 

 

Kuantum Bit Nedir ?

 

Quantum bitlerin normal bitlerden farklı olarak çalışma şekilleri biraz farklıdır. Bunu anlatacak olursak bir bitte işleyiş şekli var yada yoksa quantum bitler de hem var hem yoktur. Kafanızın karışmaması için şöyle anlata biliriz bir işlemi anlatmak için 1 ve 0 kullanırken quantum bitte tek bir şey yetecektir.

 

 

Kuantum bilgisayar

 

IBM’in ürettiği bu devasa kuantum bilgisayar 50 qübit ( quantum bit ) gücündedir. Bu  güç ile neler yapabiliriz derseniz bunu tam olarak kimse kestiremiyor nedeni iste birden çok iyi ihtimali size suna bilmesi. Buna örnek verecek olursak bize gelecek mimarisinde yardımcı ola bilir yada bir uzay simülasyonu yapabilir kısacası bu bilgisayar insanlık için büyük bir adımdır. Hatta bu bilgisayarlardan NASA şuan kullanıyor diğer bir bilgide haberler arasında dır.

 

Eğer size sevindirici bir haber vermemizi istiyorsanız biraz daha okumaya devam edin çünkü IBM geçtiğimiz yıllarda 5 qubitlik  Quantum bilgisayarını bulut teknolojisi ile insanlara açtı. Bu teknolojiyi sizde elde etmek istiyorsanız ilk olarak IBM resmi sitesine gide bilirsiniz. İlerde kendi quantum bilgisayarınızı almak için şimdiden para biriktirmeye başlasanız iyi olur. Kolsuz oyuncu ekibi olarak sizlere daha fazla teknoloji ve oyun haberi getirmek için burada olacağız.