KARA DELİK İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ!

 

KARA DELİK

Bu zamana kadar teori üzerinden gidilen Kara Delik bugün yani 10 Nisanda ilk kez fotoğraflanan gerçek görüntüsü bilim insanları tarafından dünya ile paylaşıldı.  2017 ‘den beri kara deliklerle ilgili sürdükleri çalışmaların “çığır açıcı sonuçlarını” bugün açıkladılar. “Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi” adı altında çalışan astronomlar ve bilim insanları uzun süredir bu konu hakkında bir çok çalışma yapmıştı. Bu zamana kadar konuşulan kara delik hakkında ilk defa daha gerçekçi verileri bizlerle paylaştılar.

 

Çalışmalar bir kısım bilim insanları tarafından 25 yıl önce başlamıştı. 2 Yıldır devam eden “Event Horizon” teleskobunun fotoğrafı yakalama çalışması bugün bizlerle paylaşılıyor. İçinde bulunduğumuz galaksinin içinde yer alan kara deliğin fotoğraflandığı söyleniyordu. Bu toplantıyı dünyanın 4 bir yanından insanlar merakla bekliyordu ve o gün geldi çattı.

Bilgileri “Event Horizon Telescope” üzerinden ve yapmış oldukları toplantılardan aldığımız kadarı ile bilim insanları M87 galaksisinin merkezinde Event Horizon Telescope kullanarak ve bu gözlemlerin doğrultusunda ilk kara delik görüntüsünü elde ettiler.

Kara delik Güneşten 6,5 milyar kat daha büyük olduğu gözlemlendi. Görüntüdeki kara delik ışık bükülmesinden oluşan parlak büyük bir halkayı göstermektedir. Bu görüntü uzun süredir aranan süper kütleli kara deliklerin varlığına dair bugüne kadar elde edilen en güçlü kanıt olarak kabul ediliyor.  İşte o fotoğraf;

 

Astronomlar bir kara deliğin ilk resmini yakaladı. Uluslar arası bir işbirliği ile yapılan bu çalışma 200 den fazla millete ait bilim insanları tarafından ortak yapılan çalışma olarak paylaşıldı. Kara Delikler hakkında yapılan basın toplantısında bilim insanları tarafından politikacılara “Eğer bir olursak daha fazlasını başarabiliriz” mesajı verildi. Bilinen ve anlaşılan o ki uzun zamandır konuşulan kara deliğin bugün ispatlanması bilim adamlarının söylediği gibi bilim dünyasında çığır açacağı belli. Aynı basın toplantısında “100 yıl önce konuşulan kara deliğin bugün fotoğraflandırıldı ve 100 yıl sonra neler olacağını bilemiyoruz” denmesi insanları şaşırtan ve merak konusu yapan ayrı bir konu oldu.

KARA DELİK NEDİR?

Kara delikler, çok büyük kütleli olan ve kütle çekim kuvvetlerinin çok yoğun olması nedeniyle yakın mesafede bulunan her şeyi yutan kendisinden kaçmasına izin vermeyen kozmik nesnelerdir. Bilim insanları Kara delikler için muazzam kütlelere sahip anca aşırı kompakt boyutlara sahip olağanüstü olduğunu vurguluyor.

 

EVENT HORİZON TELESCOPE !

Uluslar arası iş birliği ile yapıldığını bundan önceki paragrafta belirtmiştik. Seki kara tabanlı radyo teleskopunun gezegen ölçekli bir dizisi olan Event Horizon Telescope(EHT)Bir kara deliğin görüntüsünü yakalamak için tasarlandı.Bugün, dünya genelindeki koordineli basın konferanslarında, EHT araştırmacıları başarılı olduklarını söyledi. Bizimle bugün çekilen ilk kara deliğin görüntüsü paylaşıldı. EHT, yıllar süren uluslararası işbirliğinin bir sonucudur ve bilim insanlarına, Einstein’ın teorisini ilk kez doğrulan tarihi denemenin yüzüncü yılındaki genel göreliliği tarafından tahmin edilen Evren’deki en aşırı nesneleri incelemeleri için yeni bir yol sunar.

 

Peki hangi galaksi?

Görüntü, yakındaki Başak gök ada kümesinde büyük bir galaksi olan Messier87(M87) ‘in ortasındaki kara deliği ortaya koyuyor. Bu kara delik Dünyadan 55 Milyon ışıkyılı uzaklıktaki ve Güneş’in 6,5 milyar katı kütleye sahip.

Kaynak : https://eventhorizontelescope.org
Benzer İçerikler