İşte Bir Efsane Böyle Evrim Geçirdi ” GTA3 “

 

ÖNSÖZ

 

Derinlerde, o internet kafedeki “abi yarım saat açar mısın?” diyen çocuğun belkide ilk göz ağrısı. İlk defa cinayet nedir, dayak nedir, silah nedir öğrendiğimiz oyun belkide. Hoş gelmiş GTA 3 !

 

 

TARİHÇE

 

Grand Theft Auto 3 DMA Design tarafından tasarlanılarak, Rockstar Games tarafından piyasaya çıkarılan serinin üçüncü oyunudur. Oyun, PlayStation 2 konsolları için 22 Ekim 2001 ‘de, PC için 2 Mayıs 2002 ‘de, Xbox için 21 Ekim 2003 ‘te piyasaya sürülmüştür. Oyun haberleri o günlerde çok fazla gündeme getirdi.

 

 

HİKAYE

 

Ana karakter Claude, sevgilisi Catalina ve arkadaşı sayılan Miguel ile bir banka soymayı planlar. Soygun gayet başarılı giderken kaltak Catalina(!) Claude’ u vurur, paraları alır ve kaçar. Olay yerine gelen polisler Claude’u alır ve araca koyar. Şans eseri araçtan kaçmayı başarmıştır. Kaçmayı başaran Claude Catalina’dan intikam almak için, serüveni boyunca çeşitli maceralara, kirli işlere bulaşır ve adını duyurur.

Olay bu yaşananların çevresinde gelişmeye devam eder. Geri kalanını öğrenmek istiyenler oynayıp öğrenebilir. Biz spoiler vermeyiz !

Ayrıca Claude GTA San Andreasda ‘da gözükmüştür. Carl Johnson ile yarışmış ancak yarışı kaybetmiştir. Catalina Carl Johnson’ın eski sevgilisidir.

 

 

OYNANIŞ

 

Şimdi buraya “Gta işte” yazıp geçebilirdim ama olmaz. Niye ? Çünkü her oyunda olduğu gibi bununda bir oynanışı var ahbap !

Third person shooter dediğimiz, yani 3 şahıstan ateş etmece diye çevirebileceğimiz görüş açısına sahip bir oyun. Yani karakteri kendi gözünden değil, omzunun hafif yukarısında olan kameradan kontrol ediyoruz. Klasik WASD tuşları ile karakterimize yön veriyoruz. Mouse 1 ile saldırı yapıp, Mouse 2 ile nişan alabiliyoruz.

Görev yapısından bahsetmek gerekirse eğer, amacımıza ulaşmak için bize yol gösteren insanların dediklerini, söylediklerini yapıyoruz. Boş işlere değil lüzumlu şeylere uğraşıyoruz. İlk görevi hala tartışabilirim ancak yapılabilecek bir şey yok. Çok fazla bahsedememin sebebi ise spoiler vermekten çekinmek. Ancak şunu belirtmeliyim ki, bazı görevler size kalp krizi geçirtebilir. Aman dikkat sevgili arkadaşlar.

Dünyasından bahsetmek gerekirse eğer, oyun Liberty City ‘de geçiyor. Harita yeterince büyük. Sağda solda yapabileceğiniz ufak tefek görevler var. Suikast yapmak, araba patlatmak gibi. Yada her şeyi boş verip aldığınız bir arabayla Liberty City sokaklarında katliam yapabilirsiniz. Karar sizin, karar silahların.

 

 

GRAFİK

 

Bu oyun GTA serisi ilk defa 3 boyutlu bakış açısına geçiş yapıyor.Gözümüz gönlümüz 3 boyut görüyor. Şükürler olsun. Zamanın en sağlam grafiklerine sahip oyunu sanırsam bu oyundu. Çünkü ozamanın bilgisayarlarında bile oyun zorla çalışıyordu.

 

 

SON SÖZ

 

Belirtmekte fayda var. GTA serisi her zaman ama her zaman oyun dünyasına yenilik katmış bir seridir. Resmen oyun dünyasının eksiklerini gediklerini toparlayan bir seri haline geldi. GTA olmadan, oyun dünyası için kolay bir gelecek düşünmüyoruz. Oyun dünyasına kattıkları ile net bir şekilde GTA oyun dünyasının en temel unsurlarından.

Umarız her şey eskisi gibi devam eder ve sonraki GTA oyunlarıda GTA 3 gibi oyun dünyasına yenilikler katar. Aslında kattıda. Göreceğiz. Bakalım GTA serisi 3üncü oyundan sonra ne hale geldi.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Seri Devam Sinyallerini Yaktı ve GTA2 Geldi!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478