İlk İzlenim: Salt and Sanctuary - Kolsuz Oyuncu

İlk İzlenim: Salt and Sanctuary

GİRİŞ

Salt and Sanctuary Souls Like dediğimiz, Dark Souls oyunlarının oynanış biçiminden yola çıkılarak oluşturulmuş bir oyun türüne sahip. Bu oyun türünün ana mantığı, bir yerden bir yere yolculuk ederken, karşımıza çıkan düşmanları imha etmek. Bu yolculuk esnasında edindiğimiz yeni ekipmanları oynayış stilimize göre seçip kuşanmak, kazandığımız puanlar ile level atlamak oyunun oyunun temel oynanış dinamiklerinden. Salt  and Sanctuary ‘i de bu oynanış mekaniğini kullanıyor. Küçük afacanlıkları var tabii.

 

Salt and Sanctuary

 

Salt and Sanctuary oynanış itibarı ile bütün Souls Like özelliklerine sahip. Bir sürü bölge, bir sürü düşman türü bulunuyor. Bu bir sürü olan şeylerin yanına ekipmanlar da ekleniyor. Onlarca mızrak, balta, kılıç, ok, büyü gibi gibi. Tabi bu saydıklarım da kendi içinde ayrılıyor. Detayını oynarken çözmek en güzeli. Level atlama sistemi ise karakterinizi nasıl geliştirmek istiyorsanız öyle diyebiliriz. Oyunun başında seçtiğiniz sınıf sizin için sadece bir yönlendirme. Eğer Knight sınıfını seçerseniz 2 tane skill puanınız hali hazırda verilmiş olur. Cleric sınıfını seçerseniz de 2 tane skill puanınız verilmiş olur. Yani başlanıgçta seçtiğiniz tamamen bir yönlendirme. Kalan kısım tamamen siz nasıl oynamak istiyorsanız öyle şekilleniyor.

Dark Souls oyunlarındaki Soullar burada yerini tuzlara bırakıyor. Evet bildiğimiz halis mulis tuz. Kaya tuzu yada sofra tuzu. Bu oyunda tuz tecrübe puanı yerine geçiyor. Yani soul yerine. Biriktirdiğiniz tuzlar aracılığı ile level atlıyorsunuz. Her level atladığınızda oyun size 1 skill puanı veriyor. Sizde istediğiniz gibi bu skill puanını kullanabiliyorsunuz.

 

İlerleme kaydettikçe elinizde tuz birikmeye başlıyacak. Buda risk demek. Çünkü öldüğünüz zaman tuzlarınız size son vuran yada en yakınınızdaki düşmanın içine giriyor. Eğer geri almak istiyorsanız gidip o düşmanı öldürmeniz gerekiyor. Eğer bir Boss ile kapışırken ölüp tuzlarınızı kaybederseniz geçmiş olsun, Boss ‘ta bir daha ölürseniz tuzlar gider. Sadece boss için geçerli değil tabii. Eğer öldükten sonra gidip tuzlarınızı geri almazsanız tekrar öldüğünüzde yok olurlar. Aman dikkat!

 

Siyah beyaz görselliği atmosferini oluşturduğu Cthulhu vari hikayeye güzel oturuyor. Siyah ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğu bu oyun benim açımdan güzel bir görselliğe sahip. Herkes için geçerli olmaz ama, benim için öyle!

 

Oyunu youtube kanalımızda izlemek ve abone olmak için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan İlk İzlenim: Immortal Planet başlıklı makalemizde İlk izlenim, Immortal ve Kolsuz Oyuncu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir