Sıradaki içerik:

PlayStation Plus Temmuz 2020 Oyun Listesi!

e
sv

Forza Horizon Kötü şöhretli Tüm Simgeleri Yasaklanıyor

avatar

Burak Yıldız

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

forza-horizon-kotu-sohretli-tum-simgeleri-yasaklaniyor-2

Forza Horizon Kötü şöhretli Tüm Simgeleri Yasaklanıyor

İçlerinde gamalı haç da bulunan birçok fena şöhretli işareti dijital otomobillerinde kullanan oyuncular için son uyarı. Microsoft, bu işaretlerin kullanımını yasaklıyor.
Forza Horizon oynadıysanız dediğimi derhal anlayacaksınız. Araba özelleştirmelerinin yüksek olduğu ve insanların kendi hususi tasarımlarını arabalarında kullanabildiğini biliyorsunuz. İşte Microsoft bu kadar da özel olmasın diyerek birtakım sembollerin kullanımına yasaklama getirdi.

 

 

Forza Horizon Kötü şöhretli Tüm Simgeleri Yasaklanıyor

Buna popüler bir misal vermek gerekirse, Forza Horizon aktörleri 2007’den bu yana derhal hemen her oyunda 1969 Hazzard dükleri konulu bir Dodge Charger “General Lee” tasarlıyorlar. Gerçek olarak da bir örneği bulunan bu bahsi geçen aracın oyunda kullanmış oldukları formunda ise arabanın üst tarafında ırkçılığı ve köleliği temsil eden konfederasyon bayrağı bulunuyor. Ayrıca General Lee artık reel halinde dahi konfederasyon bayrağı barındırmıyor. Microsoft şirketinde de bu sembolü -diğerleriyle beraber- yasaklayacağını duyurdu.

Yukarıda bahsettiğimiz 1969 Dodge Charger tasarımını da aşağıya bırakıyorum, iyi seyirler.

 

Geçtiğimiz Cuma günü Twitter’da yayınlanan bir açıklamada Microsoft, Nazi görüntüleri ve yükselen güneş de dahil olmak suretiyle konfederasyon bayrağını veya “fena şöhretli simgelemeyi” temsil eden öteki sembolleri kullanan herhangi bir oyuncu için sıfır tolerans gösterileceğini belirtti. Japon emperyalizminin sembolü de bu sıfır hoşgörü politikasına dahil. Burada şöyleki bir yumuşatma mevcut, bu tasarımları kullanan oyuncular otomatikman yasaklanmayacak. Bunun yerine önce oyuncuya ihtar mahiyetinde “kardeşim bunu kaldır sıkıntı çıkabilir” ticket’ı gönderecek ve bildiri yapacak.

forza-horizon-kotu-sohretli-tum-simgeleri-yasaklaniyor-1

Forza Horizon 4 üzerinde bazı oyuncular bu yasağı fark etmiş olsa dahi hemen hemen bir değişiklik yapmadılar. Ayrıca 1969 Dodge Charger’ınızı konfederasyon bayrağı olmadan “General Lee” yapmak isterseniz bunu yapmak için “General Bee” adındaki başka bir tasarımı kullanabilirsiniz. Gerçek hayattaki General Lee arabası bile artık konfederasyon bayrağını giymiyor. Arabanın sahibi ve ustalaşmış golfçü Bubba Watson, 2015’te bu simgenin kaldırıldığını söyledi.

Günümüzde ırkçılıktan dili yanan dünya artık bu konu üstüne daha hassas bir biçimde eğiliyor. Özellikle oldukca oyunculu oyunlarda sıklıkla yaşanabilen ırkçılık olayları için bütün firmalar yüksek önlem almış durumda. Aşağılama ve ırkçılık içeren bazı kelimeler için otomatik yasaklama sistemleri ekleyen şirketler ayrıca ırkçı profil avatarları ve ırkçı söylemler için de sıfır tolerans ile yasaklıyorlar. Bir Türk olarak ben bile oynadığım oyunlarda ırkçılığa maruz kaldım. Kullanıcı isminizde ü,ğ,ç benzer biçimde harfleri gördükleri anda saldırmaya başlayan bir ırkçı camia var. Hal bu şekilde olunca uygulamaların ne kadar yerinde olduğunu görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan Call of Duty: Warzone Oyunundan 200 Oyuncuya Destek başlıklı makalemizde Call of Duty Warzone, Call of Duty: Warzone Destek ve Warzone hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli