Dishonored İncelemesi - Tarzıyla Tanınan Oyun - Kolsuz Oyuncu

Sıradaki içerik:

Crysis Remastered Sürümü İçin Yeni Ekran Görüntüsü Yayınlandı

e
sv

Dishonored İncelemesi – Tarzıyla Tanınan Oyun

O y u n u n   A r t ı l a r ı   v e   E k s i l e r i   Ö z e t

Mekanikler Güzel ve Akıcı

Görevleri Bitirmenin En Az 3 Yolu Var

Fiyatı Ucuz ve Fiyatını Hak Ediyor

Atmosferi ve Hikayeyi Hissettiriyor


Grafikler 8 Yıl Sonra Biraz Yavan Gelebilir

Yapay Zeka Bazen Sapıtabiliyor

Düşman Çeşitliliği Az

Bölge Tasarımları Biraz Kafa Karıştırıyor

 • Oynama Süresi

  14 Saat
 • Platformlar

  PS, XBOX, PC
 • Oyun Türü

  Aksiyon, Gizlilik
 • Puan

  92/100
avatar
Tuğra Özenç
0 arkadaş - 11 içerik
Takip Et

Başlıklar

Evet, uzun süredir ‘İncelemeler‘ kategorimizde bu oyunun olmaması içimizi yiyip bitirdi. Bizde bugün Dishonored İncelemesi‘ ni yazmaya karar verdik. Bu baş yapıtın incelemesini,  Dishonored İncelemesi’ ni yapmak cidden omuzlarımıza büyük bir yük bindirmişti. Şimdi gelin bu yükü sizlere açalım…

 

Kendini kalpten bağladığı krallığın haini durumuna düşen, sadece İmparatoriçe Jessamine ile toplantı yapmak için gittiği kürsüden bir idam mahkumu olarak çıkan, yanlış zamanda yanlış yerde olduğu için çok büyük bir komplonun günah keçisi seçilen ve veba zamanında halkına en çok yararı sağlayan kişi olmasına rağmen Dishonored kabul edilen Corvo Attano…

Bir oyun hayal edin, bu oyun çıktığı yıldan sonraki bütün 10 yılı kasıp kavursun. O dönem yaptığı içerik ve çeşitliliğiyle ondan sonraki 8 yıl boyunca çok az oyun onunla boy ölçüşsün. Tamam, kabul biraz abartmış olabilirim ama ciddi manada Dishonored bunların hepsini hak ediyor. İsterseniz gelin oyunu spoilersiz bir şekilde inceleyelim.

 

Dishonored’ ın Hikayesi

Dishonored çok büyük bir sanayi şehri olan Dunwall‘da geçmektedir. Bu şehrin sağladığı iş olanakları sayesinde her yıl yüzlerce insan Dunwall’a gelmektedir. Fakat bu çok büyük bir sorunu ortaya çıkarmaktadır, ne kadar farklı coğrafyadan insanlar gelirse hastalıklar da o kadar çeşitlenir. Bir gün bir şekilde Dunwall şehrine veba taşıyıcısı bir işçi gelir ve olaylar burada patlak verir. Artık bütün şehri veba sarmıştır. Artık insanlar sokaklara çıktıklarında arka sokaklara ve tenha yerlere gidemiyorlardı çünkü oralarda sürekli fare sürüleri olurdu. Fareler bu oyunda veba yüzünden coşmuş yaratıklar, bir fare sürüsüne denk gelirseniz yüksek ihtimalle hem yerinizi belli ederler hemde sizi yerler.

 

‘Dishonored’ laşma

Şehri veba sarmasından sonra Dunwall yöneticileri ikiye ayrılır. İmparatoriçe Jessamine şehirden olabildiğince masum insan kurtarmayı ve hatta bütün şehri kurtarmak istemektedir. İmparatorluk Baş Ajanı ve Komutanı ise şehrin artık bu kadar zayıf ve merhametli bir şekilde yönetilmesine karşıydı. Onlara göre şehirde sıkı yönetim, sokağa çıkma yasağı ilan edilip bütün vebalılar teker teker ayıklanarak öldürülmeliydi. Fakat ikisi de İmparatoriçeyi fikrinden ve yönetim şeklinden vazgeçiremedi.

Bizde İmparatoriçenin özel koruması Corvo Attano olarak bir seferden etrafı denizlerle çevrili Dunwall şehrine döneriz. Şehre döndüğümüz gibi aldığımız mektubu İmparatoriçeye götürürüz. Yolumuzun üstünde İmparatoriçenin kızı Emily bizi karşılar ve bizim dönmemize çok mutlu olmuş bir şekilde bize sarılır. Eğer istersek Emily ile saklambaç oynayabiliriz (tavsiyemdir) veya hemen İmparatoriçenin yanına gidebiliriz. İşte oyun buradan itibaren seçimleri size bırakıyor. İmparatoriçenin yanına giderken Baş Ajan bizim 2 gün önce dönmemizden dolayı gergin bir şekilde bizi karşılıyor. İmparatoriçeye mektubu veriyoruz ve tam o sırada etrafımızı gölge büyüsüne benzer bir özel güce sahip adamlar sarıyor. Koruma olarak İmparatoriçeyi bir süre koruyoruz ama sonunda İmparatoriçe karnından bıçaklanarak öldürülüyor ve Emily kaçırılıyor. Sonrasından gelen Baş Ajan ve Komutan suçlunun biz olduğunu iddia ediyor ve bizi hapishaneye attırıyor. Bizse bunun bir komplo olduğunu biliyoruz ve bu komployu ortaya çıkarmak ve onurumuzu geri almak için yola çıkıyoruz.

Hikaye gayet güzel ve heyecan verici, değil mi?. Peki bu komployu nasıl ortaya çıkaracağız? İşte oynanış.

 

Dishonored İncelemesi-Oynanış-Savaş-Özgürlük

Dishonored’da oynanış bakımından bir sürü seçenek var ama temel olarak ele alalım.

 

Savaşmak

dishonored-incelemesi

Dishonored’da temel olarak sağ elimizde kılıcımızı-bıçağımızı sol elimizleyse farklı bir silah seçiyoruz. Bunlardan en temeli pistol ve sessizlik için yapılmış olan yay. Ve artık her oyunda olan bombalarda bu oyunda mevcut. Diğer oyunlardan farklı olarak bu oyunda ekstra kullanıma sahip bir sürü farklı eşya da mevcut.

 

Özel Güçler

dishonored-incelemesi-ozel-gucler

Dishonored’da karakterimiz Corvonun kullanabildiği süper güçleri var. Bunlardan en temeli olan ‘blink‘ artık her oyunda olan ‘dash‘ skilli ile aynı özelliğe sahip. Zamanı durduran mı dersiniz Jedaylar gibi düşmanlarınızı elinizin tek hamlesiyle uçurmak mı istersiniz, hepsi Dishonored’da var.

 

Bonecharm’lar

dishonored-incelemesi-bonecharm

Dishonored’da özel güçler olduğu gibi Bonecharm denilen şeyler de var. Bunları kabanınız da ki kemere takıyorsunuz ve bu bonecharmlar size ekstra özellikler veriyor. Bazıları bombaların daha geç patlamasını bazıları daha az hasar yemeyi sağlıyor.

 

Düşmanlara Yaklaşma

Dishonored’ da düşmanlara yaklaşmanın birden fazla yolu var. İsterseniz özel güçlerinizle zamanı durdurup aralarından yürüyerek gidin, isterseniz çatılardan herkesi sessizce avlayarak gidin, oyun size bütün bu özgürlükleri tanıyor. Fakat bunları sağlayabilmek için bazen bölgeleri ciddi manada kafa karıştırıcı yapabiliyor.

 

Evet sonuç olarak bugün Dishonored İncelemes’ ini yapmış buşunuyoruz. Umarız hoşunuza gitmiştir. Buna benzer başka oyun haberlerini merak ediyorsanız Kolsuz Oyuncu sitemizi gezmeye devam edebilir, ilk izlenimler bilgi dolu içerikler de görmek isterseniz Kolsuz Oyuncu youtube kanalımıza da bekleriz!

izmit medyum

Bir önceki yazımız olan Amnesia: The Dark Descent İnceleme | En İyi Korku başlıklı makalemizde Amnesia: The Dark Descent ve İncelemeler hakkında bilgiler verilmektedir.