e
sv

Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi

avatar

Onur

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Assassin’s Creed Odyssey incelemesi yapacak olursak son zamanların en popüler oyunlarından olan tarihi her anı ile hissettiren bir yapıt. Ubisoft bu oyunda büyük bir değişime gitti ve oyuncuları saatlerce oyunun başında tutacak bir oyuna imza attı.

 

Bundan önce 27 Ekim 2017 de yayınlanan Origins gibi milattan önce eski bir tarihi anlatan bir oyundur. Origins de bulunan bir çok eksiği tamamladır, üstüne daha fazlasını koydular ve Odyssey yaptılar. Hatta o kadar çok üstüne koymuş gibi gözüktü ki oynayanlar “Bu origins’e gelen update sanırım” dedi.

 

Origins bir oyun demosu gibiydi. Öyle ki Odyssey ile tüm kusurları kapatıp ve üstüne koyarak yeni bir oyun yaptılar. Tabi bu demek değil ki Odyssey de kusurlar yok. Önce gelin oyunun hikayesinden bahsedelim.

 

Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi – Hikayesi!

Oyunun başında günümüzden bir karakter olan Layla Hassan karakteri ile başlıyoruz. Kendisi Leonidas’ın mızrağını ve kitabını buluyor. Mızrağın üzerinde 2 farklı DNA bulunuyor. Bunlar Alexios ve Kassandra‘nın DNA’ları. Oyun size bu yönde birini seçmenizi istiyor. Ama hangi karakteri seçerseniz seçin hikayenin gidişatında bir şey değişmiyor. Ubisoft bu oyun ile ilk defa tamamen bir kadın karakter ile oynamamıza olanak sağlıyor.

 

Oyunun hikayesi ile devam edelim. Alexios, büyüdüğü yer olan Kafelonya bölgesinde bir mistios. Yani bir paralı asker. Aldığı bir görev ile Beyaz kurtu öldürmeye gidiyor. Beyaz kurt kim mi? Babası! Görevi veren kişinin ona karşı oynadığı oyunu fark ediyor. Fakat iş işten geçmiş oluyor ve onu elinden kaçırıyor.

 

Bu aşamada bundan önce Assassin’s Creed oyunlarından aşina olduğumuz Tapınakçılar değilde bu sefer Kültistleri öğreniyoruz. Annesinin yaşadığını öğrenen Alexios, hem annesini bulmak hemde hayatını batıran tüm Kültistleri temizleyerek intikam yemini ediyor. Büyük bir macera başladığında önüne türlü zorluklar çıkarken, aynı zamanda türlü tarihi karakter ile tanışarak yoluna yön veriyor.

 

Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi – Oynanışı!

Oyunun hikayesi bir yana oynanışı sizi saatlerce oyuna tutacak şekilde tasarlamışlar. Oyunda seviyeniz yükseldikçe geliştirdiğiniz becerileriniz ve kolunuza taktığınız zırhtan, bacağınıza taktığınız ekipmana kadar geliştirebildiğiniz bir serüven başlıyor.

Suikast, Avcı ve savaşçı olarak ekstra ekipmanlarınıza eklediğiniz gravürler ile bu özelliklerinizi geliştirirken vuruşlarınızı buna göre artırabiliyorsunuz. Bu konuya başka bir içeriğimiz de detaylı geçeceğiz. Oynanışı en güzel kısımlarından vuruşları çok fazla hissedebiliyorsunuz. Özellikle ok atmak başlı başına bir oyun için eklenebilecek bir mekanik olarak duruyor.

Oynarken her savaşta, saldırıda tekrar tekrar zevk alabileceğiniz oynanış mekanikleri ne sahip bir oyun.

 

Odyssey’in Grafikleri ve Atmosferi

İşte oyunun başka bir yeri de grafikleri. Öyle ki ekran kartınızı zorlayan derecede hazırlanmış şekilde. Yalnızca oyunun hikayesi değil atmosferini de çok iyi hissettiriyor. Ne de olsa oyun antik yunan döneminde geçiyor. Binlerce yıl öncesini anlatan oyun her yeri ile doğal güzellikleri hissettirebilecek kadar kaliteli grafiğe sahip.

Atmosfer demişken, bu konuyu üstün körü geçmek saygısızlık olur. Binlerce yıl öncesini sanki biz oradaymış gibi hissettiren bir oyun. Yeşillikleri, meşhur şehirleri, denizleri, askerleri, hayvanları ve yaşayan insanları ile dönemi çok iyi anlatmışlar. Tabi yapay zeka burada çok iyi diyemeyiz. Bu konu hakkında daha detaylı bir içeriğimiz olacak.

 

Odyssey Alınır mı Alınmaz mı?

Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki oyunu tamamen bitirmek isteseniz en az 60-70 saat oynamanız gerekiyor. Ana hikayesi sadece 40 saat sürüyor. Ana hikayeden sadece gidemiyorsunuz. Seviyeniz yetmediği için kendinizi geliştirmek için yan görevler de yaptığınız zaman sadece oyunu bitirmek istediğinizde en az 60-70 saat geçiyor.

Abartmak isteseniz, tüm her şeyi ile oyunu yapmaya kalksanız 120-150 saat sürecek bir oyun. Buda sizin uzun bir süre oyun ihtiyacınızı karşılamaya yetiyor. Yan görevler de ara ara sıkılsanız, tekrar aynısını yaptığınız hissetseniz bile savaş mekanikleri, atmosfer ve oynanış oyundan kopmanızı engelliyor. Bize soracak olursanız kesinlikle alınır.

 

 

Puanımız 82/100

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnceleme: World War Z - Zombi Show başlıklı makalemizde world war z hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dark Souls 2 – Büyücü ve Savaşçı İçin Zırh