2015 - 2018 Yılının Bağımsız Oyunları - Ödüller - Kolsuz Oyuncu

2015 – 2018 Yılının Bağımsız Oyunları – Ödüller

!Bilgilendirme! Bu listede 2017 yılı yoktur, ancak 2017 ödülünü alan oyun: Cuphead

Zamanında sadece belli firmalar oyun yapıyordu. Bu da diğer firmaların yabana atılmasını, büyük firmaların tek el olmasına sebep oluyordu. Fakat bu algı ve işler 2014 gibi kırılmaya başladı ve daha küçük firmaların yaptığı işlere de önem verildi. Bu firmaların herhangi bir  yayıncı firmaya veya büyük firmaya bağlı olmaması sebebiyle bunlara ‘Bağımsız’ sıfatı eklendi. Artık bağımsız oyunlar ve bağımsız firmalar oyun sektöründe çok önemli bir yere sahip. Ben şahsen bu firmaları seven ve destekleyen kısımdayım. Ha AAA oyunları sevmez miyim, tabi ki severim. Ancak bence bağımsız oyunlar ve firmalara daha çok destek verilmeli. Çünkü çoğu bağımsız firma oyuncu insanlardan oluştuğu için oyunlarına ciddi özen gösteriyorlar. Çünkü kendilerini bu oyunu alacak kişilerin yerine koyuyorlar. AAA oyunlarda genelde en az çabayla en yüksek gelir hedefleniyor. Ama tabi istisnalar var ( RockStar ). Neyse, biz şimdi 2015 – 2018 Yılının Bağımsız Oyunları ödüllerinin sahiplerine bakacağız. Gelin listemize başlayalım.

 

 

2015 – 2018 Yılının Bağımsız Oyunları – Rocket League

Evet, yakın bir tarihte Epic Games’ e geçiş yapan ve ücretsiz olan Rocket League 2015 yılının ‘The Game Awards’ ta ‘Yılın Bağımsız Oyunu’ olarak seçilen oyun oldu. Ben şahsen hak ettiğini düşünüyorum. Çünkü çok basit bir fikri acayip eğlenceli bir şekle sokmuş. Yani, eski oyunlarda modlar hariç kimin aklına gelirdi arabalarla oynanan ve farklı türlere sahip bir futbol oyunu tasarlamak. Üstelikte ücretli bir çevrimiçi bir oyun yapmak. Bedavaya çevrimiçi oyun yapmak bile riskli bir iş iken ücretli bir ço oyunculu oyun yapmak daha da riskli bir iş. Ben hem bu riski almayı seçtiği için hem de bizleri eğlendirebildiği için ben şahsen severim.

 

2016 – İnside

Daha önce İnside ı anlattığımız bir yazımız da mevcut. O yazımızda daha çok atmosferik kısmına değinmiştik.

İnside bence şu ana kadar yapılmış en güzel bağımsız oyunlardan biri. Çünkü yapımcı firma ne çok zor ne de çok kolay olmayan bulmacaları acayip güzel bir atmosferle birleştirmiş. Hikayeyi biraz sizin oluşturmanız gerekiyor. Ha birde animasyonlar falan çok gerçekçi. Yapımcısı zaten Limbo yu yapan firma. Ayrıca son kısımlarda hem çok eğleniyorsunuz hem de çok düşünüyorsunuz. Bence kesinlikle denenmeli.

 

2018 – Celeste

Celeste şu ana kadar en yükseğe çıkmış bağımsız oyunlardan biri. Yani oyun GoW ve RDR 2 nin çıktığı bir ‘yılda yılın oyunu ödülü’ ne aday gösterildi. Cidden yabana atılamayacak kadar büyük bir başarı. Ben bağımsız oyun ödülünü almasını anladım ama yine de benim biraz daha sevdiğim Dead Cells in almasını daha çok isterdim . Ama tabi ki bu benim zevklerime göre.

Celeste saf bir platform oyunu. Oynanışı acayip hızlı ve ölümünüzden tamamiyle sizin sorumlu olduğunuzu size gösteriyor. Yani nasıl geçeceğinizi anlamış olsanız bile geçmek cidden zor. Ben 2.5 saatlik oynayışımda 560 küsür kere öldüm ve hala zevk alarak oynuyorum. Ve size kesinlikle tavsiye ediyorum, ödülü boşuna almamış.

 

Evet sonuç olarak bugün 2015 – 2018 de bağımsız ödülünü alan oyunlara göz attık. Bunun gibi liste videoları için Kolsuz Oyuncu youtube kanalımıza bakabilir ve bunun gibi listelere ve incelemelere bakmak için Kolsuz Oyuncu internet sitemize bakmaya devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bu Yılın 'Bağımsız Oyunu' Ödül Adayı - Hades başlıklı makalemizde Hades ve steam hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir